Distance = rate * time
D = 60km/h * 1/4h = 15km
15km = 36km/h * h
Solve for h and convert to minutes, if necessary.
A car moving at the rate of 60km/h,foes a journey in 15 minutes.How long would it take,if the speed is reduced to 36 km/h
1 answer