A car moving at the rate of 60 km/h, does a journey in 15 minutes. How long would it take, if the speed reduced to 36 km/h?

2 answers

distance at original speed = (1/4)(60 km
= 15 km

time at reduced speed = 15/36 hours
= 5/12 hr
= 25 minutes
Thanks