A cannon ball is fired horizontally with an initial speed of 75 m/s from the top of a 50 m tall building. When the ball hits the ground, its velocity vector makes an angle with the horizontal. What is the angle?

1 answer

Xo = 75 m/s.

Y^2 = Yo^2 + 2g*h

Y^2 = 0 + 19.6*50 = 980
Y = 31.3 m/s.

V = 75 + 31.3i
tan A = Y/Xo = 31.3/75 = 0.41740
A = 22.7o