how long does it take to fall 50m?
4.9t^2 = 50
t = 3.19 sec
v = at = 9.8*3.19 = 31.3 m/s
So, when it hits, it has
Vx = 75
Vy = 31.3
tanθ = 31.3/75 = 0.4173
θ = 22.6°
. A cannon ball is fired horizontally with an initial speed of 75 m/s from the top of a 50-m
tall building. When the ball hits the ground, its velocity vector makes an angle θ with the
horizontal. What is θ ?
1 answer