To find the total cost for different types of candy, you need to know the quantity purchased in ounces. Let's assume you want to buy x ounces of red snaps and y ounces of blue tarts.
The cost of red snaps per ounce is $0.25, so the total cost of red snaps would be 0.25x dollars.
The cost of blue tarts per ounce is $0.30, so the total cost of blue tarts would be 0.30y dollars.
a candy store sells different types of candy by the ounce red snaps cost 0.25 per ounce and blue tarts cost 0.30
1 answer