A candy store sells different types of candy by the ounce. Red Snaps cost $0.25 per ounce, and Blue Tarts cost $0.30 per ounce. You decide to buy 8 ounces of candy to share with your friends. How much more expensive would it be to get a bag of Blue Tarts instead of a bag of Red Snaps?(1 point)

Responses

$2.00
$2.00

$2.40
$2.40

$4.40
$4.40

$0.40

1 answer

The correct answer is $0.40.

To calculate the cost difference, we need to find the cost of 8 ounces of Red Snaps and the cost of 8 ounces of Blue Tarts.

For the Red Snaps:
8 ounces x $0.25/ounce = $2.00

For the Blue Tarts:
8 ounces x $0.30/ounce = $2.40

The cost difference between the two is:
$2.40 - $2.00 = $0.40