so, what do you know?
g+j+h = 9
2g+3j+3h = 23
g = 2j
Can you take it from there?
A candy store makes a 9-pound mixture of gummy candy, jelly beans, and hard candy. The cost of gummy candy is $2.00 per pound, jelly beans cost $3.00 per pound, and hard candy costs $3.00 per pound. The mixture calls for two times as many gummy candy pieces as jelly beans. The total cost of the mixture is $23.00. How much of each ingredient did the store use?
A.
3 lbs. gummy candy, 2 lbs. jelly beans, 4 lbs. hard candy
B.
4 lbs. gummy candy, 2 lbs. jelly beans, 3 lbs. hard candy
C.
4 lbs. gummy candy, 3 lbs. jelly beans, 2 lbs. hard candy
D.
2 lbs. gummy candy, 3 lbs. jelly beans, 4 lbs. hard candy
2 answers
The answer is: 6Ibs. gummy candy, 2 Ibs. jelly beans, 5Ibs. hard candy