A camera falls from a blimp that is 399 m above the ground and rising at a speed of 9.75 m/s. Find the maximum height reached by the camera with respect to the ground. The acceleration of gravity is 9.8 m/s^2.Answer in units of m.
b)Find the speed at which it hits the ground.Answer in units of cm/s.
Need Help ASAP please in the next 15minutes!!!
2 answers
Use kinematic equations,velocity at max height is zero, so 0=9.75^2-19.6(X-399)=403.9m. Then for speed at ground just do V^2=-19.6(0-403)=88.9 m/s
ahhh thanks but just a tad late lol, due already