A bus uses 18 litres of petrol to travel 90 km. At the same rate of consumption, calculate the amount of petrol needed for a 200 km journey.

1 answer

The amount of petrol required for each Km
= 18/90
=0.2L

The amount of petrol needed for 200km
=0.2x200
=40L