A boy is flying a kite on a string 33m long. The string which is being held at 1.5m above the ground, makes an angle of 39* with the horizontal. How high is the kite above the ground (nearest cm)
1 answer
Dk=33sin39+1.5 Dk=20.8+1.5=22.3m