A bookseller marks his books at an advance of 69% in actual cost of production.he allows a discount of 15% and also given a copy free for every dozen sold a time.what rate percentage profit does the bookseller make,if books are sold to 12?

( ANS 32.6? )

1 answer

..... if books are sold to 12

What does that mean?

let the cost price of each book be x
cost price of 12 books = 12x

selling price per book = (1.69)(.85)x
for every dozen sold he gives 1 away
selling price of 11 books = 11(1.69)(.85)x

percentage profit = 11(1.69)(.85)x / 12x = 1.31679

so he makes a 31.7 % profit, correct to 1 decimal