60km mn–¹,?? what in the world is that. I assume you mean some speed, lets call it V.
Next, "weight"? is this supposed to be height? CHECK YOUR POSTS.
time to fall 30OOm: h=1/2 g t^2 or
time= sqrt (6000/9.8)=24.7 seconds
horizontal distance traveled in flight: V*t= 24.7 V
acute angle: arctan(3000/(24.7V))
A bomber on a military mission is flying horizontally at a weight of 3000m above the ground at 60km mn–¹,it drops a bomb on a target on the ground.determine the acute angle between the vertical and the line joining the bomber and the target at the instant the bomb is released.
1 answer