volume of the wood block is 10 x 1 x 20 = 200 cc
density of wood = mass/volume = 100 g/200 cc = 0.500 g/cc
The density of the wood is less than the density of water (1.00 g/cc) so it will float.
a block of wood has a mass of 100g and measure 10cm by 1cm by 20cm. It was placed into container of water. What will happen to the block of wood
1 answer