Ask a New Question
Search
A bag of apples weighs 6 pounds,there are 12 apples in the bag,how much does each apple weigh?
1 answer
6/12=0.5
Ask a New Question
or
answer this question
.
Similar Questions
A store has apples on sale for $3.00 for 2 pounds. How many pounds of apples can you buy for $9.00? If an apple is approximately
2 answers
One bag of apples weighs 234 pounds. How much would 5 bags of apples weigh?
(1 point) Responses 5×234=534 pounds 5 × 2 3 4 = 5
1 answer
A 3-pound bag of apples costs $5.25. What is the unit price of a pound of apples?
______ per pound At this rate, how many pounds
1 answer
A 3-pound bag of apples costs $5.25. What is the unit price of a pound of apples?
per pound At this rate, how many pounds of
9 answers
more similar questions