A 9-pound bag of potatoes costs $10.08. What is the price per ounce?

1 answer

There are 144 ounces in a 9-pound bag of potatoes (as 1 pound = 16 ounces).

The price per ounce can be found by dividing the total cost ($10.08) by the total number of ounces (144):

$10.08 รท 144 = $0.07 per ounce.

Therefore, the price per ounce of potatoes is $0.07.