Ask a New Question
Search
Questions and answers by
shania
Questions (191)
Find the sale price.
Original price: $50 Discount: 15% Sale price: $
7 answers
101 views
Solve for f.
9f = 40.14 f =
11 answers
122 views
A closet in Josh's house is 1 yard by 1 yard. How much would it cost to put a new floor in the closet if the flooring costs
27 answers
229 views
Alvarado Accounting wants to buy 5,096 chocolate truffles for a party. If there are 91 truffles in each box, how many boxes of
1 answer
138 views
5 pt 1 c =
26 answers
96 views
5 pt 1 c =
c
1 answer
109 views
Compare. Select >, <, or = to make the sentence true.
2 pounds 14 ounces 44 ounces
7 answers
93 views
Add:
2 ft 5 in + 3 ft 10 in = ft in
5 answers
98 views
Warren has 5 different fish in a small, crowded tank. He decides to randomly scoop up individual fish and transfer them to a new
1 answer
125 views
Leah has a list of 8 cities to visit on a road trip with some friends. She needs to finalize the plans for the trip. In how many
40 answers
175 views
If a line segment is bisected to form two new 63.4-centimeter line segments, what was the measure of the original line segment?
51 answers
222 views
5 yd + 3 yd 2 ft =
yd ft
5 answers
84 views
Roger is spending the afternoon house hunting. There are 4 properties on his list, and he has time to see 2 of them. How many
35 answers
145 views
Find the elapsed time.
Start: 11:40 A.M. End: 12:10 P.M. minutes
31 answers
162 views
Find the elapsed time.
Start: 12:05 A.M. End: 5:25 A.M.
5 answers
116 views
A 4-pound box of grapes costs $14.08. What is the price per ounce?
19 answers
134 views
A celebrity chef is writing a new cookbook and is deciding how to organize the entree recipes. The entrees are meatloaf, curried
15 answers
122 views
The cheerleading squad is holding a car wash to raise money. Already, 5 parents have promised to come have their cars washed. In
1 answer
118 views
Zane wants to teach his new puppy some tricks. If he wants to teach every trick from a book that includes catching a ball,
1 answer
114 views
A candy shop is unveiling a new line of candies made with real fruit juice. The candy will be available in 5 flavors. If they
3 answers
109 views
Franco, who has a black belt in karate and kung fu, is practicing for an upcoming belt promotion test. During practice, he wants
1 answer
110 views
Mrs. Thompson lines up brown, yellow, green, and pink markers in a tray. In how many different orders can she line them up?
order
1 answer
76 views
Dean, Gabrielle, and Kevin, who all work at the same large company, have received the 'Employee of the Month' award this month.
3 answers
140 views
You roll a six-sided number cube and flip a coin. What is the probability of rolling a number greater than 4 and flipping tails?
7 answers
205 views
You randomly draw a marble from a bag, record its color, and then replace it. You draw a red marble 3 out of 20 times. What is
8 answers
130 views
90 flowers in 5 vases =
flowers per vase
0 answers
48 views
A 4-cup bottle of mouthwash costs $9.96. What is the price per pint?
0 answers
99 views
A 4-cup bottle of mouthwash costs $9.96. What is the price per pint?
0 answers
96 views
Find the elapsed time.
Start: 8:00 A.M. End: 9:35 A.M
1 answer
135 views
Find the elapsed time.
Start: 4:50 A.M. End: 8:25 A.M.
1 answer
203 views
Find the area of the circle. Use 3.14 for pie the diameter is 9 Round your answer to the nearest hundredth, if necessary.
1 answer
103 views
Find the area of the circle. Use 3.14 for pie
the radius is 4
1 answer
82 views
can i call you my boyfriend?
3 answers
105 views
will u be my online boyfriend
4 answers
95 views
Vince is printing orange and green forms. He notices that 8 orange forms fit on a page, and 12 green forms fit on a page. If
4 answers
74 views
meters = 1 kilometer
1 answer
85 views
Which is more, 1 meter or 156 centimeters?
1 answer
82 views
Convert:
10 millimeters = centimeters
2 answers
111 views
Convert:
millimeters = 1 meter
1 answer
87 views
1 kilometer =
meters
1 answer
60 views
Which is more, 1 meter or 685 millimeters?
4 answers
91 views
Which is more, 1 centimeter or 10 millimeters?
2 answers
63 views
Which is more, 1,000 meters or 1 kilometer?
1 answer
88 views
Convert:
100 centimeters = meters
2 answers
65 views
or
Convert: centimeters = 10 millimeters
1 answer
111 views
A 2-quart carton of soy milk costs $2.40. What is the price per cup?
$
1 answer
140 views
A 16-cup container of laundry detergent costs $12.64. What is the price per quart?
$
1 answer
129 views
A 9-foot roll of butcher paper costs $5.22. What is the price per yard?
$
1 answer
83 views
5 tons of cement cost $1,000.00. What is the price per pound?
$
1 answer
148 views
A 6-pint container of disinfectant costs $10.44. What is the price per cup?
$
1 answer
115 views
A 2-yard piece of string costs $2.40. What is the price per foot?
$
1 answer
83 views
A 9-pound bag of potatoes costs $10.08. What is the price per ounce?
1 answer
103 views
A 3-gallon jug of water costs $9.36. What is the price per quart?
1 answer
94 views
Marcy is going in for a checkup at a large medical clinic. Marcy will meet with one of the 9 physician assistants and be
1 answer
136 views
Edwin is a reporter for the high school newspaper and is writing an article about the football team. Edwin wants to interview
1 answer
127 views
Victor is planning the menu for a dinner party. There are 7 appetizers and 8 main dishes to choose from. How many different
1 answer
127 views
Darren's elementary school principal wants to hire some new teachers. 3 teachers applied for one 1st grade teaching job, and 10
1 answer
164 views
Mary is making a quilt for a friend's new baby. She knows how to sew 7 quilt patterns and can choose from 9 color schemes. There
2 answers
138 views
Whitney is writing a thank-you note to a friend. She has 6 kinds of cards and 10 kinds of envelopes that fit the cards. How many
1 answer
77 views
Megan is ordering an ice cream sundae with one flavor of ice cream and one sauce. There are 2 flavors of ice cream and 2 sauces
3 answers
121 views
Mackenzie is planning a workout. She needs to choose one of the 3 cardio routines and one of the 2 resistance training routines.
1 answer
125 views
Jasper is a magician performing at a birthday party. Jasper first performs one of 2 card tricks, which is followed by one of 5
1 answer
125 views
Emmy is designing a bathroom. There are 3 different bathtubs and 7 different sinks to choose from. For the wallpaper, Emmy has 4
1 answer
102 views
Type the missing number that makes these fractions equal: 1/ = 4/12
1 answer
99 views
Write -5 5/8
as a decimal number.
1 answer
96 views
Every day, the Crawford Pet Store uses 1/2 of a bag of dog food to feed the dogs. How many days will 4 1/2 bags of dog food
2 answers
144 views
Johnny is buying AA batteries and D batteries. The store sells AA batteries in packs of 7 and D batteries in packs of 6. If
1 answer
187 views
or
Tammy is buying pens and pencils from the store. Pens come in packages of 10, but pencils are sold in packages of 12. If Tammy
3 answers
188 views
23 qt =
gal = qt= convert
1 answer
84 views
x/12 + 5/3 = 5/3 solve for x
3 answers
63 views
factor 1/5 out of 1/5x +4/5
1 answer
94 views
simplify
1/5 (15x+10) + 2x
1 answer
86 views
(1/4x - 9)- (1/8x - 1)
Find the difference
4 answers
104 views
-1/3x - 12 + 1/2x -6
simplify the exsprestion
1 answer
80 views
An online retailer allows customers to rate items on a scale from −5 to 5. An item receives the scores below.
−4.75, 1.25,
1 answer
121 views
By coincidence, Brittany's Paint Supplies sold equal quantities of two paint colors yesterday: yellow and blue. All yellow paint
1 answer
105 views
or
By coincidence, Brittany's Paint Supplies sold equal quantities of two paint colors yesterday: yellow and blue. All yellow
1 answer
110 views
Evaluate the expression for y = 10.
64 − y + 10 =
1 answer
72 views
Evaluate the expression for c = 6, d = –9, and f = –2.
cd − c − f =
1 answer
67 views
Evaluate the expression for f = 5 and g = –18.
fg + f =
1 answer
68 views
Evaluate the expression for v = 68.
v − 62 =
1 answer
66 views
Evaluate the expression for x = –2.
Write your answer as a decimal or whole number. 39x/2 =
1 answer
95 views
Evaluate the expression for h = –2.
–5h − 2 =
1 answer
65 views
Find the area of a circle with a radius of 21 inches.
1 answer
68 views
A 6-foot piece of ribbon costs $3.60. What is the price per inch?
1 answer
109 views
A 3-gallon bottle of bleach costs $21.84. What is the price per quart?
1 answer
101 views
A 32-cup container of disinfectant costs $25.28. What is the price per quart?
3 answers
162 views
At a local hardware store, Peter is selecting tools for a small toolkit, which will include one of each type of tool. There are
1 answer
122 views
While having his kitchen remodeled, Dave discusses the options with his contractor. There are 2 countertops and 4 sinks to
1 answer
104 views
Emmy is deciding what to wear to school today. There are 2 tops to choose from and 4 different pants. When selecting a jacket,
1 answer
109 views
Darell is making a pizza without tomato sauce, which is called a white pizza. Darell will use one of 6 different crusts, and one
1 answer
92 views
Joseph is buying a new set of DJ equipment. Joseph can afford one mixer and one turntable, and is trying to decide among 2
1 answer
160 views
Every child who comes to Dr. Bella's dental office gets to choose a goody bag to take home. There are 3 toothbrush colors and 4
1 answer
123 views
Lisa is designing a web page. There are 9 background colors and 3 fonts to choose from. For the logo, Lisa has 2 options. How
1 answer
124 views
Pete is customizing a new sailboat. There are 3 sizes of boats and 3 exterior colors to choose from. How many different
1 answer
106 views
While having his kitchen remodeled, Grayson discusses the options with his contractor. There are 3 countertops and 5 sinks to
1 answer
187 views
Jacob is decorating his bedroom. There are 7 shades of paint and 2 styles of furniture to choose from. How many different ways
1 answer
113 views
A rectangular prism has a volume of 693 cubic centimeters. The prism has a width of 9 centimeters and a height of 7 centimeters.
1 answer
143 views
Last week, Wanda ran 4 miles. This week, she plans to run 3 5/8 times as far as last week. How many miles does Wanda plan to run
3 answers
114 views
Hugo uses 2 2/5 cups of vinegar in his salad dressing recipe. How much vinegar would Hugo use to make 3 7/8 recipes?
Simplify
4 answers
114 views
Pages
1
2