A 6 pack of 4oz. containers of yogurt costs $2.99. What is the unit price in cents per ounce? Round to the nearest hundredth of a cent.
I multiplied 6x4=24 then did 2.99/24=.1245833 then since needed to round to the nearest hundredth of a cent I came up with 0.1246 is this right?
2 answers
Right!
Aspider travels at a speed of 1.17 miles per hour. At this rate, about how far can a spider travel in 3 hours?