Your instructions say to round to the nearest hundredths of a cent.
.1245833 = $0.1246
twelve and forty-hundredths of a cent.
A 6-pack of 4oz containers of yogaurt costs 2.99. what is the unit price in cents per ounce? Round to the nearest hundredths of a cent.
First I would take 6 x 4 = 24 oz. Then I would divide 2.99/24 and get an answer of .1245833.
Would my answer be 12 cents/oz or 13 cents/oz
5 answers
Correction:
twelve cents and forty-six hundredths
twelve cents and forty-six hundredths
I do not understand the 46 hundredeths. isn't the 2 in the hundredths?
The 2 is hundredths of a dollar.
12 cents = $0.12
To get hundredths of a cent you need $0.1246
12 cents = $0.12
To get hundredths of a cent you need $0.1246
For the first time ever I understand. Thank you very much. Your correction helped me out immensely.