A 4 kg block, initially moving due east at 3 m/s, is acted upon by an impulse having magnitude 8 Ns and direction due west. The final velocity of the block is

I keep getting this problem wrong.

ok so momentum =massVelocity
3x4 =12kgm/s=impulse force delta t
12kgm/s=8n/delta t
96=t?

then 8x96=12V?
v=64?--but this is not right?

HELP where am I going wrong?

1 answer

F dt = d P = d (m V) = m d V
so
- 8 = 4 dV if west is negative
d V = - 2 m/s
3 - 2 = 1 m/s
or your way
P = 12 - 8 = 4 kg m/s
V = P / mass = 4/4 = 1 m/s