A 31.00 kg block starts from rest at the top of a 24.0 m long 30.0° incline. Its kinetic energy at the bottom of the incline is 3645.6 J. How much work is done by friction?
2 answers
work done by friction= mgh - finalKE
M*g = 31 * 9.8 = 303.8 N. = Wt. of block.
h = 24 * sin30 = 12 m.
KE + F*d = PE.
3645.6 + F*d = 303.8 * 12 = 3645.6,
F*d = 0. Therefore, there is no friction and no work done by friction.
h = 24 * sin30 = 12 m.
KE + F*d = PE.
3645.6 + F*d = 303.8 * 12 = 3645.6,
F*d = 0. Therefore, there is no friction and no work done by friction.