V = Vo + a*T = 30
0 + a*6 = 30
a = 5 m/s^2.
d = 0.5a*T^2 = 0.5*5*6^2 = 90 m.
F = M*a = 2000 * 5 = 10,000 N.
P = F*d/T = 10,000*90/6 = 150,000 J./s = 150,000 W.= 150 kW.
A 2000kg car accelerates from rest to 36 m/s in 6 seconds. What must the power output of the engine be in order to accomplish this? Express your answer in kilowatts, to three significant figures.
1 answer