A 2.60 kg steel gas can holds 15.0 L of gasoline when full. What is the average density(kg/m^3)of the full gas can, taking into account the volume occupied by steel as well as by gasoline?

2 answers

Gasoline density ~0.74 Kg/Liter
so
Weight of 15liter gasoline = 11.10 Kg
Weight of steel can = 02.60 Kg
Total weight = 13.70 Kg

01 Liter of gasoline=0.001 m^3
so
15 liter of gasoline=0.001*15
=0.015 m^3
so
Density =mass/volume
=13.70/0.015
=913.33 Kg/m^3
Vol of steel has not been accounted in this calculation. Kindly check.