g = 9.8 m/s
a = 2E5 m / 1.08E4 s^2 = 19 m/s^2
looks like about 2
A 12000 kg airplane launched by a catapult from an aircraft carrier is accelerated from 0 to 200 km/h in 3 s. (a) How many times the acceleration due to gravity is the airplane's acceleration?
3 answers
g = 9.8 m/s^2
a = 2E5 m / 1.08E4 s^2 = 19 m/s^2
looks like about 2
a = 2E5 m / 1.08E4 s^2 = 19 m/s^2
looks like about 2
V = 200,000m/3600s = 55.6 m/s = Final velocity.
V = Vo + a*t = 55.6
0 + a*3 = 55.6,
a = 18.52 m/s^2.
18.52m/s^2/9.8m/s^2 = 1.89 Times acceleration due to gravity.
V = Vo + a*t = 55.6
0 + a*3 = 55.6,
a = 18.52 m/s^2.
18.52m/s^2/9.8m/s^2 = 1.89 Times acceleration due to gravity.