Asked by Brian
A compound containing only carbon, hydrogen and oxygen is subjected to elemental analysis. Upon complete combustion, a .1804g sample of the compound produced .3051g of CO2 and .1249g of H2O. What is the empirical formula of the compound?
Answers
Answered by
Devron
Someone else did a problem just like it, and here is his setup; I just changed the numbers, and you should check my numbers
mass of C in sample = mass of C in CO2
mass of C in sample = (0.3051 g CO2 / 44 g/mol)(1 mol C / 1 mol CO2)(12 g/mol) = 0.08321 g
mass of H in sample = mass of H in H2O
mass of H in sample = (0.1249 g H2O / 18 g/mol)(2 mol H / 1 mol H2O)(1 g/mol) = 0.01388 g
mass of O in sample = total mass of sample - mass of C - mass of H
mass of O in sample = 0.1804 g - 0.08321 g - 0.01388 g = 0.08691 g
______________________________________
Calculate for moles of C, H & O from the calculated masses:
moles of C = 0.08321 g/ 12 g/mol = 0.006934 mol
moles of H = 0.01388 g / 1 g/mol = 0.01388 mol
moles of O = 0.08691 g / 16 g/mol = 0.005432 mol
______________________________________
Divide this moles with the lowest value which is 0.006934 mol
C = 0.006934/0.006934 = 1.00
H = 0.01388/0.006934= 2.00
O = 0.005432/0.006934= 0.783
______________________________________…
Multiply by 4 to make the ratios a whole number:
C = 1 x 4 = 4
H = 2 x 4 = 8
O = 0.783 x 4=3.13=3
Empirical Formula is C4H8O3
mass of C in sample = mass of C in CO2
mass of C in sample = (0.3051 g CO2 / 44 g/mol)(1 mol C / 1 mol CO2)(12 g/mol) = 0.08321 g
mass of H in sample = mass of H in H2O
mass of H in sample = (0.1249 g H2O / 18 g/mol)(2 mol H / 1 mol H2O)(1 g/mol) = 0.01388 g
mass of O in sample = total mass of sample - mass of C - mass of H
mass of O in sample = 0.1804 g - 0.08321 g - 0.01388 g = 0.08691 g
______________________________________
Calculate for moles of C, H & O from the calculated masses:
moles of C = 0.08321 g/ 12 g/mol = 0.006934 mol
moles of H = 0.01388 g / 1 g/mol = 0.01388 mol
moles of O = 0.08691 g / 16 g/mol = 0.005432 mol
______________________________________
Divide this moles with the lowest value which is 0.006934 mol
C = 0.006934/0.006934 = 1.00
H = 0.01388/0.006934= 2.00
O = 0.005432/0.006934= 0.783
______________________________________…
Multiply by 4 to make the ratios a whole number:
C = 1 x 4 = 4
H = 2 x 4 = 8
O = 0.783 x 4=3.13=3
Empirical Formula is C4H8O3
Answered by
Aphiwe
You are appriciated
You saved me
You saved me
Answered by
Anonymous
No. That is wrong. The lowest value that you should divided is 0.005432 mol. Then you can get:
C = 0.006934/0.005432 = 1.3
H = 0.01388/0.005432 = 2.6
O = 0.005432/0.005432 = 1
C = 1.3 x 3 = 3.9 ~ 4
H = 2.6 x 3 = 7.8 ~ 8
O = 1 x 3 = 3
Only then the Empirical Formula is C4H8O3
C = 0.006934/0.005432 = 1.3
H = 0.01388/0.005432 = 2.6
O = 0.005432/0.005432 = 1
C = 1.3 x 3 = 3.9 ~ 4
H = 2.6 x 3 = 7.8 ~ 8
O = 1 x 3 = 3
Only then the Empirical Formula is C4H8O3
There are no AI answers yet. The ability to request AI answers is coming soon!
Submit Your Answer
We prioritize human answers over AI answers.
If you are human, and you can answer this question, please submit your answer.