6g of metal M react completely with 23.66g of chlorine to form 29.66g of the metallic chloride. Find the empirical formula of the metallic chloride. (M=27,Cl=35.5)

5 answers

6 g of M is 6/27 mol

23.66 g of Cl is 2/3 mol

2/3 = 14/27

so there are 14 Cl atoms for every 6 atoms of M
ratio is 3/7 M/Cl

M3Cl7
mols M = 6/27 = 0.222
molsl Cl = 23.66/35.5 = 0.666

Find the ratio. The easy way to do that is to divide both numbers by the smaller of the two.
0.222/0.222 = 1
0.666/0.222 = 3
Empirical formula is MCl3.
M must be Al.
The workings are correct .thanks
Pls can you make the solvings clear to my understanding thanks
Thanks love the answer to the question.