Asked by Sarah
A 645-kg elevator starts from rest. It moves upward for t = 3.13 s with a constant acceleration until it reaches its constant cruising speed of v = 1.26 m/s. It moved 2.75m during that time.
a) What is the average power (W)is delivered by the motor during the initial acceleration of the eleator during the first 3.13s?
b) How much power by the elevator motor while the elevator moves upward now at cruising speed?
a) What is the average power (W)is delivered by the motor during the initial acceleration of the eleator during the first 3.13s?
b) How much power by the elevator motor while the elevator moves upward now at cruising speed?
Answers
Answered by
Henry
Fe = mg = 645 kg * 9.8 N/kg = 6321 N. =
Force of elevator.
a. P = F * d/t = 6321 * 2.75/3.13 = 5554 J/s. = 5554 W.
b. P = F*V = 6321 * 1.26 = 7965 J/s. =
7965 W.
Force of elevator.
a. P = F * d/t = 6321 * 2.75/3.13 = 5554 J/s. = 5554 W.
b. P = F*V = 6321 * 1.26 = 7965 J/s. =
7965 W.
Answered by
Jordan
Fe = mg = 645 kg * 9.8 N/kg = 6321 N. =
Force of elevator.
a. P = F * d/t = 6321 * 2.75 = 17382.75J
That is the increase in potential, now we must add the increase in kinetic energy, which is:
Ws = 1/2 m(Vf)^2 - 1/2 m(Vi)^2
Ws = 1/2 645kg(1.26m/s)^2 - 0
Ws = 512.001J
adding the two together we get:
512.001J + 17382.75J = 17894.751J
17894.751/3.13 = 5717.173 J/s. = 5717 W.
b. P = F*V = 6321 * 1.26 = 7965 J/s. =
7965 W.
Force of elevator.
a. P = F * d/t = 6321 * 2.75 = 17382.75J
That is the increase in potential, now we must add the increase in kinetic energy, which is:
Ws = 1/2 m(Vf)^2 - 1/2 m(Vi)^2
Ws = 1/2 645kg(1.26m/s)^2 - 0
Ws = 512.001J
adding the two together we get:
512.001J + 17382.75J = 17894.751J
17894.751/3.13 = 5717.173 J/s. = 5717 W.
b. P = F*V = 6321 * 1.26 = 7965 J/s. =
7965 W.
There are no AI answers yet. The ability to request AI answers is coming soon!
Submit Your Answer
We prioritize human answers over AI answers.
If you are human, and you can answer this question, please submit your answer.