Asked by Anonymous
abel belle, and cindy have $408 altogether. belle has $7 more than cindy $5 more than abel how much does abel have
Answers
Answered by
sanu
abel has x. cindy has x+5, and belle has x+7
x+x+5+x+7=408
3x+12=408
3x=408-12
3x=396
x=132
abel has 132
x+x+5+x+7=408
3x+12=408
3x=408-12
3x=396
x=132
abel has 132
Answered by
suphia
12
Answered by
Marie
408/3=136
136-5=131
136-7=129
136+131+129=396
408-396=12
12/3=4
Abel 131+4=135
Cindy 129+4=133
Belle 136+4=140
136-5=131
136-7=129
136+131+129=396
408-396=12
12/3=4
Abel 131+4=135
Cindy 129+4=133
Belle 136+4=140
Answered by
Pizza
y'all not helping us^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^.
Answered by
cheese pizza
when ever theres a problem just yelp for help with paw patrol whoooooo!!!!!!
Answered by
JK
Yo JK just kid in yo!!!!! Got any poopy patties
Answered by
Jan
135 is the answer.
408+5+7=420
420 : 3=140
140-5=135
408+5+7=420
420 : 3=140
140-5=135
Answered by
Anonymous
132
Answered by
Anonymous
Abel has $135
Answered by
me
not helping. is it 135 or 132
Answered by
Hi
The answer is 140.
Answered by
Jiggles
$408 + $5 + $7= 420
$420 divided by 3= $140
$140-$5= $135
Abel has $135.
$420 divided by 3= $140
$140-$5= $135
Abel has $135.
Answered by
really
you guys are confusing me ;-;
Answered by
Anonymous
how
There are no AI answers yet. The ability to request AI answers is coming soon!