5.The grocery store is running a sale on soup, offering three 16-ounce cans for $2.50. What is the unit price per ounce, rounded to the nearest tenth of a cent?
6. At the local video store Lucas Ingles rented 3 DVDs for a total cost of $7.95 and bought an 8 pack box of popcorn for $3.65. What is the unit price of each of the items, rounded to the nearest cent?
7. A department store is running a special on jeans: buy 1 and get 1 at 50 percent off. The jeans usually cost $39.95. If you buy 2 pair and take advantage of the special, what is the unit price per pair, rounded to the nearest cent?
1 answer
Where are your answers?