Asked by Stacey
An automobile antifreeze mixture is made by mixing equal volumes of ethylene glycol (d=1.114 g/mL; M=62.07 g/mL) and water (d=1.00 g/mL) at 20 degrees C. The density of the mixture is 1.070 g/mL. Expreess the concentration of ethylene glycol as volume percent. I've tried this a couple times but keep getting it wrong if u could tell me step by step i'd really appreciate it
Answers
Answered by
DrBob222
I tried this.
Assume we mix 50.00 mL EG with 50.00 mL H2O.
mass EG = VD = 50.00 mL x 1.114 g/mL = 55.70 grams
mass H2O = VD = 50.00 mL x 1.00 g/mL = 50.00 grams.
Total mass = 55.70 + 50.00 = 105.70 grams.
V of total = m/d = 105.70/1.070 = 98.785 mL.
Then % v/v = 50.00 mL/98.785 mL = 50.61% EG
Assume we mix 50.00 mL EG with 50.00 mL H2O.
mass EG = VD = 50.00 mL x 1.114 g/mL = 55.70 grams
mass H2O = VD = 50.00 mL x 1.00 g/mL = 50.00 grams.
Total mass = 55.70 + 50.00 = 105.70 grams.
V of total = m/d = 105.70/1.070 = 98.785 mL.
Then % v/v = 50.00 mL/98.785 mL = 50.61% EG
Answered by
Cheik Sidhmd Mah
All the Quetions can be :
a-Volume percent ?
b-Mass percent ?
c-molarity ?
d-molality ?
e-mole fraction ?
answers:
assume 10 mL of ethylene glycol and 10 mL of water
mass ethylene glycol = 10 mL x 1.114 g/mL = 11.14 g
mass water = 10 mL x 1.00 g/mL = 10.0 g
mass solution = 11.14 + 10.0= 21.14 g
mass percent = 11.14 x 100/ 21.14 = 52.7
volume solution = 21.14 g / 1.070 g/mL=19.8 mL
volume percent = 10 x 100/ 19.8=50.5
moles ethylene glycol = 11.14 / 62.07 =0.179
M = 0.179/ 0.0198 L=9.06
m = 0.179/ 0.010 Kg = 17.9
moles water = 10.0 g/ 18.02 g/mol=0.555
mole fraction = 0.179/0.179 + 0.555 =0.244
a-Volume percent ?
b-Mass percent ?
c-molarity ?
d-molality ?
e-mole fraction ?
answers:
assume 10 mL of ethylene glycol and 10 mL of water
mass ethylene glycol = 10 mL x 1.114 g/mL = 11.14 g
mass water = 10 mL x 1.00 g/mL = 10.0 g
mass solution = 11.14 + 10.0= 21.14 g
mass percent = 11.14 x 100/ 21.14 = 52.7
volume solution = 21.14 g / 1.070 g/mL=19.8 mL
volume percent = 10 x 100/ 19.8=50.5
moles ethylene glycol = 11.14 / 62.07 =0.179
M = 0.179/ 0.0198 L=9.06
m = 0.179/ 0.010 Kg = 17.9
moles water = 10.0 g/ 18.02 g/mol=0.555
mole fraction = 0.179/0.179 + 0.555 =0.244
There are no AI answers yet. The ability to request AI answers is coming soon!
Submit Your Answer
We prioritize human answers over AI answers.
If you are human, and you can answer this question, please submit your answer.