Mav spent $1.95 on oranges and each bag of 6 oranges costs $2.34.
Let x be the number of bags of oranges Mav bought.
Thus, the total cost of the oranges Mav bought is x * $2.34.
Since Mav spent $1.95 on oranges, the equation can be written as:
x * $2.34 = $1.95
Solving for x:
x = $1.95 / $2.34
x = 0.8333...
Since Mav cannot buy a fraction of a bag, she bought 1 bag of oranges.
Therefore, Mav bought 6 oranges.
A grocery store sells a bag of 6 oranges for $2.34. If Mav spent $1.95 on oranges, how many did she buy?
1 answer