A grocery store sells a bag of 8 oranges for $3.12. If Boubacar spent $2.34 on oranges, how many did he buy?

1 answer

Boubacar spent $2.34 on oranges and each bag of 8 oranges costs $3.12. To find out how many oranges he bought, we can set up a proportion:

$3.12 for 8 oranges
$2.34 for x oranges

(3.12/8) = (2.34/x)

Cross multiply:
3.12x = 18.72
x = 6

Therefore, Boubacar bought 6 oranges.