Asked by ABBY
Jones Company had 100 units in beginning inventory at a total cost of $10,000.The company
purchased 200 units at a total cost of $26,000. At the end of the year, Jones had 80 units in ending inventory.
Compute the cost of the ending inventory and the cost of goods sold under (1) FIFO, (2)
LIFO, and (3) average-cost.
purchased 200 units at a total cost of $26,000. At the end of the year, Jones had 80 units in ending inventory.
Compute the cost of the ending inventory and the cost of goods sold under (1) FIFO, (2)
LIFO, and (3) average-cost.
Answers
Answered by
MathMate
Since this is year-end, it will be assumed to be a periodic inventory system, so the exact date on which the goods were sold is not important.
(1) FIFO
Under FIFO (first in-first out), goods are assumed to be sold in order of purchase, so is the cost.
Purchases during the period:
100 units at $100 = $10,000
200 units at $130 = $26,000
Units sold during the period = 220
Cost of units sold
=100*$100+120*130=$25,600
Value of ending inventory
=10,000+26,000-25,600
=$10,400
(2) LIFO
Under LIFO (last in-first out), goods purchased last is sold first.
Purchases during the period:
100 units at $100 = $10,000
200 units at $130 = $26,000
Units sold during the period = 220
Cost of units sold
=20*$100+200*130=$28,000
Value of ending inventory
=10,000+26,000-28,000
=$8,000
(3) average-cost
Under average-cost, cost of goods is averaged over the period and the cost applies to the whole period.
Purchases during the period:
100 units at $100 = $10,000
200 units at $130 = $26,000
average cost per unit
=(10,000+26,000)/300
=$120 per unit
Units sold during the period = 220
Cost of units sold
=220 * $120
=$26,400
Value of ending inventory
=36,000-26,400
=$9,600
(1) FIFO
Under FIFO (first in-first out), goods are assumed to be sold in order of purchase, so is the cost.
Purchases during the period:
100 units at $100 = $10,000
200 units at $130 = $26,000
Units sold during the period = 220
Cost of units sold
=100*$100+120*130=$25,600
Value of ending inventory
=10,000+26,000-25,600
=$10,400
(2) LIFO
Under LIFO (last in-first out), goods purchased last is sold first.
Purchases during the period:
100 units at $100 = $10,000
200 units at $130 = $26,000
Units sold during the period = 220
Cost of units sold
=20*$100+200*130=$28,000
Value of ending inventory
=10,000+26,000-28,000
=$8,000
(3) average-cost
Under average-cost, cost of goods is averaged over the period and the cost applies to the whole period.
Purchases during the period:
100 units at $100 = $10,000
200 units at $130 = $26,000
average cost per unit
=(10,000+26,000)/300
=$120 per unit
Units sold during the period = 220
Cost of units sold
=220 * $120
=$26,400
Value of ending inventory
=36,000-26,400
=$9,600
Answered by
Faye
Lisa Company had 100 units in beginning inventory at a total cost of $10,000. The company purchased 200 units at a total cost of $26,000. At the end of the year, Lisa had 80 units in ending inventory.
Answered by
kamel
Lisa Company had 100 units in beginning inventory at a total cost of $10,000. The company purchased 200 units at a total cost of $26,000. At the end of the year, Lisa had 80 units in ending inventory.
There are no AI answers yet. The ability to request AI answers is coming soon!
Submit Your Answer
We prioritize human answers over AI answers.
If you are human, and you can answer this question, please submit your answer.