There is a proportional relationship between the number of peaches and the cost, because a line can be drawn passing through the origin and connecting all the points.

There is a proportional relationship between the number of peaches and the cost, because a line can be drawn passing through the origin and connecting all the points.

There is a proportional relationship between the number of peaches and the cost, because the x-value is always greater than the y-value.
There is a proportional relationship between the number of peaches and the cost, because the x-value is always greater than the y-value.

The point (1, 0.75) can be used to represent the unit rate of 0.75 dollars per peach.
The point (1, 0.75) can be used to represent the unit rate of 0.75 dollars per peach.

The point (1,0.75) can be used to determine the total cost by subtracting 0.25 from the number of peaches.
The point (1,0.75) can be used to determine the total cost by subtracting 0.25 from the number of peaches.

The point (4,3) represents the cost of $4 for 3 peaches.
The point (4,3) represents the cost of $4 for 3 peaches.

The point (4,3) represents 4 peaches at a cost of $3.
The point (4,3) represents 4 peaches at a cost of $3.

2 answers

Therefore, based on the given points and the relationship between the number of peaches and the cost, we can conclude that there is a proportional relationship between the number of peaches and the cost, with a unit rate of $0.75 per peach.
Pick 3
Similar Questions
  1. (3 points)Responses There is a proportional relationship between the number of peaches and the cost, because a line can be drawn
    1. answers icon 1 answer
  2. of peaches.Cost of Peaches (8,6) Cost (dollars) Woo (4.3) (1.0.75) 0 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Number of Peaches Select THREE
    1. answers icon 1 answer
  3. SELECT THE THREE STATEMENTS THAT ARE TRUE:There is a proportional relationship between the number of peaches and the cost,
    1. answers icon 1 answer
    1. answers icon 1 answer
more similar questions