For a case of 24 bottles of water, a grocery store cgarges $3.60, what is the unit price?

1 answer

The unit price can be calculated by dividing the total cost by the number of bottles.

Total cost = $3.60
Number of bottles = 24

Unit price = Total cost / Number of bottles
Unit price = $3.60 / 24
Unit price = $0.15 per bottle

So, the unit price for a bottle of water in this case is $0.15.