To find the unit price, we divide the total cost by the number of units.
The total cost for 24 bottles of water is $3.60.
Let's divide the total cost by the number of units:
$3.60 รท 24 = $0.15
Therefore, the unit price is $0.15 per bottle of water.
For a case of 24 bottles of water, a grocery store charges $3.60. What is the unit price?
1 answer