To determine the unit rate for 1 bag of chips, we can divide the total cost of the 5 bags by the quantity of 5 bags.
So, $6.25 รท 5 = $1.25.
Therefore, the unit rate for 1 bag of chips is $1.25.
Determine the unit rate for 1 bag of chips if 5 bags cost $6.25; the proportional relationship is described by 5y=$6.25x.(1 point)
Responses
$31.25
$31.25
$1.25
$1.25
$1
$1
$0.80
1 answer