Asked by queque
The material used to make a storage box costs $1.25 per square foot. The boxes have the same volume. How much does a company save by choosing to make 50 of Box 2 instead of 50 of Box 1?
Box 1: 20x6x4 in
Box 2: 15x4x8 in
Box 1: 20x6x4 in
Box 2: 15x4x8 in
Answers
Answered by
oobleck
[2(20*6 + 20*4 + 6*4) - 2(15*4 + 15*8 + 4*8) ] * 1.25/144 = 0.2083 = 20.83ยข
There are no AI answers yet. The ability to request AI answers is coming soon!
Submit Your Answer
We prioritize human answers over AI answers.
If you are human, and you can answer this question, please submit your answer.