Asked by Anonymous
A projectile is launched straight up at 54.5 m/s from a height of 88 m, at the edge of a sheer cliff. The projectile falls, just missing the cliff and hitting the ground below.
(a) Find the maximum height of the projectile above the point of firing.
151.5
I calculated and found the maximum height just struggling for the other parts
(b) Find the time it takes to hit the ground at the base of the cliff.
s
(c) Find its velocity at impact.
m/s
(a) Find the maximum height of the projectile above the point of firing.
151.5
I calculated and found the maximum height just struggling for the other parts
(b) Find the time it takes to hit the ground at the base of the cliff.
s
(c) Find its velocity at impact.
m/s
Answers
Answered by
Damon
Hi = 88
Vi = +54.5
a = -9.81
v = Vi - 9.81 t
v = 0 at top
so at top t = 54.5 / 9.81 = 5.56 seconds
then h = Hi + Vi t - 4.9 t^2
= 88 + 54.5 (5.56) - 4.9 (5.56)^2 = 88 + 303 -151 = 240 meters which is 240-88 = 152 meters above firing point
when does h = 0 ?
0 = 88 + 54.5 t - 4.9 t^2
solve quadratic for t
https://www.mathsisfun.com/quadratic-equation-solver.html
roots are t = -1.43 or t = +12.5
the negative root is when it would have been on the ground before the firing
use t = 12.5 seconds total in air
Then again v = Vi - 9.81 t
= 54.5 - 9.81 (12.5)
Vi = +54.5
a = -9.81
v = Vi - 9.81 t
v = 0 at top
so at top t = 54.5 / 9.81 = 5.56 seconds
then h = Hi + Vi t - 4.9 t^2
= 88 + 54.5 (5.56) - 4.9 (5.56)^2 = 88 + 303 -151 = 240 meters which is 240-88 = 152 meters above firing point
when does h = 0 ?
0 = 88 + 54.5 t - 4.9 t^2
solve quadratic for t
https://www.mathsisfun.com/quadratic-equation-solver.html
roots are t = -1.43 or t = +12.5
the negative root is when it would have been on the ground before the firing
use t = 12.5 seconds total in air
Then again v = Vi - 9.81 t
= 54.5 - 9.81 (12.5)
Answered by
henry2,
a. Vo^2 + 2g*h = V^2.
54.5^2 + (-19.6)h = 0,
h = 151.5 m.
b. ho + h = 88 + 151.5 = 239.5 m. above gnd.
0.5*g*Tf^2 = 239.5.
0.5*9.8*Tf^2 = 239.5,
Tf = 7 s. = Fall time.
Vo + g*Tr = V.
54.5 + (-9.8)Tr = 0,
Tr = 5.6 s. = Rise time.
T = Tr + Tf = 7+ 5.6 = 12.6 s. = Time to reach gnd.
c. V^2 = Vo^2 + 2g*h = 0 + 19.6 *239.5 = 4694.
V = 68.5 m/s.
54.5^2 + (-19.6)h = 0,
h = 151.5 m.
b. ho + h = 88 + 151.5 = 239.5 m. above gnd.
0.5*g*Tf^2 = 239.5.
0.5*9.8*Tf^2 = 239.5,
Tf = 7 s. = Fall time.
Vo + g*Tr = V.
54.5 + (-9.8)Tr = 0,
Tr = 5.6 s. = Rise time.
T = Tr + Tf = 7+ 5.6 = 12.6 s. = Time to reach gnd.
c. V^2 = Vo^2 + 2g*h = 0 + 19.6 *239.5 = 4694.
V = 68.5 m/s.
There are no AI answers yet. The ability to request AI answers is coming soon!
Submit Your Answer
We prioritize human answers over AI answers.
If you are human, and you can answer this question, please submit your answer.