Ask a New Question

Asked by Mulolo

Three cups and four plates cost $87. Two cups and five plates cost $93. Then what is the cost of one cup?
6 years ago

Answers

R_scott
3 c + 4 p = 87 ... multiplying by 2 ... A) 6 c + 8 p = 174

2 c + 5 p = 93 ... multiplying by 3 ... B) 6 c + 15 p = 279

subtracting A) from B) ... 7 p = 105

solve for p , then substitute back to find c
6 years ago

Related Questions

Two cups, two plates, and a pot cost $10.20 at a garage sale. A cup costs twice as much as a plate.... 4 cups of almonds, 3 cups of sunflower seeds, and 1 cup of raisins. What is the ratio of cups of rai... 2 cups of sugar and 5 cups of flour. Harry wants to bake a small cake so he only uses 1 cup of sugar... The total cost of 2 plates and 3 cups is $36. The cost of the cup is 2/3 of the cost of the plate. H... Water (cups) Rice (cups) 3 2 6 10 Cups of Tofu Cups of Sichuan chilis 3 × ? 4 1 ​ 6 3 · ? = 4 1 ​ 4 1 ​... 26 plates in 2 stacks = plates per stack 2 cups is to 8 cans as 14 cups is to cans. The cost of 6/4 cups of coffee is 24/5 dollars. Find the cost of 1 cup of coffee. 16/5 13/5 24/5...
Ask a New Question
Archives Contact Us Privacy Policy Terms of Use