Asked by Steve
Brooklyn opened a store credit card to purchase a sofa for $849. She put the entire purchase on the credit card. Her APR is 19.99% and the minimum payment is 5%. Assuming she makes only minimum payments, what is the remaining balance on her card after 3 months?
849 x (0.1999 / 12) = $14.14 interest
849 + 14.14 = 863.14 balance before payment
863.14 x 0.05 = 43.16 Payment
863.14 - 43.16 = 819.98 balance after payment
2nd month
819.98 x (0.1999 / 12) = $13.66 interest
819.98 + 13.66 = 833.64 balance before payment
833.64 x 0.05 = 41.68 Payment
833.64 - 41.68 = 791.96 balance after payment
3rd month
791.96 x (0.1999 / 12) = $13.19 interest
791.96 + 13.19 = 805.15 balance before payment
805.15 x 0.05 = 40.26 Payment
805.15 - 40.26 = 764.89 balance after payment
My answer is $764.89
849 x (0.1999 / 12) = $14.14 interest
849 + 14.14 = 863.14 balance before payment
863.14 x 0.05 = 43.16 Payment
863.14 - 43.16 = 819.98 balance after payment
2nd month
819.98 x (0.1999 / 12) = $13.66 interest
819.98 + 13.66 = 833.64 balance before payment
833.64 x 0.05 = 41.68 Payment
833.64 - 41.68 = 791.96 balance after payment
3rd month
791.96 x (0.1999 / 12) = $13.19 interest
791.96 + 13.19 = 805.15 balance before payment
805.15 x 0.05 = 40.26 Payment
805.15 - 40.26 = 764.89 balance after payment
My answer is $764.89
Answers
Answered by
Drew
Not to be rude but this is not correct
There are no AI answers yet. The ability to request AI answers is coming soon!
Submit Your Answer
We prioritize human answers over AI answers.
If you are human, and you can answer this question, please submit your answer.