Ask a New Question

Asked by indira

sharon's onions cost $2.75/200g and Arnold's Onions cost $3.00/1/4kg

a) Which of the vendors is selling onions more expensive/

b) How much would 1kg of onions cost?
8 years ago

Answers

Answered by Ms. Sue
2.75 /200 = $ 0.014 per gram

3/250 = $0.04 per gram

8 years ago
Answered by indira
B)$40
8 years ago
Answered by Ms. Sue
Right.
8 years ago
There are no AI answers yet. The ability to request AI answers is coming soon!

Related Questions

Participles Onions are among the largest vegetable crops produced in the United States. Would... why do potatoes and onions have reducing sugar present. 200g of mushrooms cost 48p. Find the price of the mushrooms per half-kilogram. If 3 onions weigh 0.75 lb, how much do 10 onions weigh? A. 2.5 lb B. 7.5 lb C. 2.25 lb D. 6 lb I smell like onions 200g of mushrooms cost 48kobo.Find the price of the mushrooms per half kg (With solutions) if i blend onions and add it on my hair what will it do What do you want your onions to take away from your informational writing when it has concluded A restaurant used 187 onions on Thursday, 173 onions on Friday, 156 onions on Saturday, and 136 onio... A 2-pound bag of red onions costs $2.30. What is the unit price?
Ask a New Question
Archives Contact Us Privacy Policy Terms of Use