The cost of producing 4 metal units is $204.80. The cost of producing 8 units is $209.60. What will it cost to produce 14 units?

1 answer

It only costs $4.80 to produce an additional 4 units?

That is $1.20 per additional unit.

$204.80 + 10($1.20) = ?

Typos?