1250000p = 780000 + 19.85*125000 + 650000
p = $20.99
Learning Center would like a possible net profit of $650,000 on its new resource manual it sells to schools. The fixed costs for producing the manual are $780,000 and the variable cost per package is $19.85. If the estimated unit sales are 1,250,000 units, what selling price per unit should ATCE try?
1 answer