At Frugal Foods a loaf of bread cost about $1 in 1980. In 2013, the loaf of bread cost $2.50.
1.A ratio is a comparison of two amounts by division. What is the ratio of the cost of a loaf of bread in 2013 to the cost in 1980? 2.50/1
2. Assuming the price of clothing increased at the same rate, if the cost of jeans at Cobb’s Corner was $15 in 1980, what would the cost of the jean be in 2013?
Explain.
1 answer
http://www.jiskha.com/display.cgi?id=1431569847