At Bob's binders, a set of 3 notebooks costs $4.20. At Pam's Paper Place a set of 4 notebooks costs $5.20. What is the unit price of the notebooks at each store? Which is the better buy?

8 answers

I'll be glad to check your answers.
Do I start off by dividing 3 into 4.20
Right.
Bob's binders $1.40. And Pam's is $1.30 so Pam's is the better buy?
Yay! You are right! :-)
Thank u so much
You are very welcome.
The three of 4 dollar
And 20cent