1. Write the ratio in simplest form 50:10
A 25:5**********
B 10:2
C 5:1
D 1:5
3. A recipe calls for 4 cups of sugar to make 4 dozen cookies. Use the proportion to calculate how much sugar is needed to make 8 dozen cookies.
4 cups / 4dozen = X cups / 8dozen
A 2 cups
B 8 cups***********
C 8.5 cups
D 12 cups
5. In 10 months, 62.6 gallons were used. Find the unit rate.
A 0.16 gallons/month
B 10 gallons/month
C 6.3 gallons/month
D 6.26 gallons/month************
6. You pay $1.75 for 5 bagels. What is the unit price?
A $0.09 per bagel
B $0.45 per bagel
C $ 0.35 per bagel*****************
D $0.44 per bagel
8. The triangles are similar. Find the value of A The bigger one has one side of 16 and the other side of 20 the smaller one has A and the other side of 8
A) 12
B)6*********
C)10
D)16
8 answers
i'm not sure of number 8, but overall good job
1.C
3.B
5.D
6.C
8.? that question is kinda har welll that's all i got
i still don't know about 8 though..