Multiple Choice
1.
Write the following ratio in simplest form: 32 min : 36 min (1 point)
8 : 9
8 : 36
32 : 9
128 : 144
2.
In a sports equipment locker, there are 81 balls and 45 baseball mitts. Write the ratio of balls to baseball mitts in simplest form. (1 point)
9 : 5
10 : 18
10 : 5
9 : 18
3.
The price of 10 ounces of crackers is $3.00. What is the unit price? Round your answer to the nearest cent. (1 point)
$0.15 per ounce
$0.30 per ounce
$0.60 per ounce
$0.90 per ounce
4.
Find the unit rate for the situation.
360 km in 6 h (1 point)
60 km/h
120 km/h
62 km/h
61 km/h
Solve the proportion. Round to the nearest hundredth, where necessary.
5.
nine over four equals question mark over twelve (1 point)
54
36
45
27
6.
twenty-seven-ninetieths equals three over question mark (1 point)
3
10
9
27
7.
thirty-two over question mark equals twenty-twenty-fifths (1 point)
37
16
26
40
8.
Use cross products to determine which of the following pairs of ratios cannot form a proportion. (1 point)
one-third and three-ninths
two-thirds and four-ninths
two-thirds and four-sixths
one-third and two-sixths
9.
The triangles below are similar. Find the value of x.
triangles
(1 point)
9
8
10.5
11
10.
Triangle A and triangle B are similar. The perimeter of triangle A is 15 m and the perimeter of triangle B is 30 m. What is the scale factor of triangle B to triangle A? (1 point)
1 : 2
2 : 1
3 : 2
4 : 3
12 answers
However, I will give you a start.
1. Divide each value by 4.
2. 9 : 5
3. $0.30 per ounce
4. 60 km/h
5. 27
6. 3
7. 16
8. one-third and two-sixths
9. 9
10. 3 : 2
Your first five answers are right.
Numbers 6, 7, 8 are wrong.
I don't know about 9 and 10.
1. A) 8:9
2. C) 43:51
3. D) $0.29 per ounce
4. A) 15 packs for $3.95
5. A) 13
6. D) $1.70
7. B) 2/3 , 4/9
8. D) 97.5
9. D) x = 7, y = 18
10. C) 72m^2
Look up who dimebag darrell is please and also CFH FOREVER (Cowboys From Hell) PANTERA FOREVER