Multiple Choice

1.
Write the following ratio in simplest form: 32 min : 36 min (1 point)

8 : 9
8 : 36
32 : 9
128 : 144

2.
In a sports equipment locker, there are 81 balls and 45 baseball mitts. Write the ratio of balls to baseball mitts in simplest form. (1 point)

9 : 5
10 : 18
10 : 5
9 : 18

3.
The price of 10 ounces of crackers is $3.00. What is the unit price? Round your answer to the nearest cent. (1 point)

$0.15 per ounce
$0.30 per ounce
$0.60 per ounce
$0.90 per ounce

4.
Find the unit rate for the situation.

360 km in 6 h (1 point)

60 km/h
120 km/h
62 km/h
61 km/h

Solve the proportion. Round to the nearest hundredth, where necessary.
5.
nine over four equals question mark over twelve (1 point)

54
36
45
27

6.
twenty-seven-ninetieths equals three over question mark (1 point)

3
10
9
27

7.
thirty-two over question mark equals twenty-twenty-fifths (1 point)

37
16
26
40

8.
Use cross products to determine which of the following pairs of ratios cannot form a proportion. (1 point)

one-third and three-ninths
two-thirds and four-ninths
two-thirds and four-sixths
one-third and two-sixths

9.
The triangles below are similar. Find the value of x.
triangles
(1 point)

9
8
10.5
11

10.
Triangle A and triangle B are similar. The perimeter of triangle A is 15 m and the perimeter of triangle B is 30 m. What is the scale factor of triangle B to triangle A? (1 point)

1 : 2
2 : 1
3 : 2
4 : 3

12 answers

I'll be glad to check YOUR answers.
We do not do your homework for you. Although it might take more effort to do the work on your own, you will profit more from your effort. We will be happy to evaluate your work though.

However, I will give you a start.

1. Divide each value by 4.
OK Ms.Sue But can you please report this person ''PsyDAG'' please :( ??? please the person hurt my feelings :( !!!!!
1. 8 : 9
2. 9 : 5
3. $0.30 per ounce
4. 60 km/h
5. 27
6. 3
7. 16
8. one-third and two-sixths
9. 9
10. 3 : 2
MS.SUE Here are my answers can you pretty please check them please I'm in a hurry, sorry thank you so much :( !!!!!
I don't know how PsyDAG hurt your feelings! He stated the truth -- as he has done many times to students over the years. You will learn more when you do the work yourself!

Your first five answers are right.

Numbers 6, 7, 8 are wrong.

I don't know about 9 and 10.
ok thanks
10. The answer is 2:1
sammy is correct on all
Answers are
1. A) 8:9
2. C) 43:51
3. D) $0.29 per ounce
4. A) 15 packs for $3.95
5. A) 13
6. D) $1.70
7. B) 2/3 , 4/9
8. D) 97.5
9. D) x = 7, y = 18
10. C) 72m^2
Look up who dimebag darrell is please and also CFH FOREVER (Cowboys From Hell) PANTERA FOREVER
@ Rip Dimebag Darrel is corrected!! got a 100%
Similar Questions
  1. 15. Write the ratio as a fraction in simplest form.8 out of 10 (1 point) ANSWER 4/5? 16. In the population of a particular
    1. answers icon 8 answers
  2. Solve the proportion. Where necessary, round to the nearest hundredth.Plz help i really need 2 get this in!! 11. 9/10 = x/10 9
    1. answers icon 13 answers
  3. Please Help, And can you explain how you got the answer?1. Write the ratio 15:25 as a fraction in simplest form. A) 3/5 B) 15/25
    1. answers icon 31 answers
    1. answers icon 19 answers
more similar questions