1. The Suarez family paid $15.75 for 3 movie tickets. How much would they have paid for 12 tickets?

$15.75/3=$5.25 for 1 ticket
$5.25 x 12=$63.00 for 12 tickets

2. A grocery store sells snacks by weight. A six ounce bag of mixed nuts costs $3.60. Predict the cost of a two ounce bag.

$3.60/2=$1.80 would be the cost of a 2 ounce bag.

Can you please double check my answer?

Thank you

4 answers

1. Yes
2. No
What did I do wrong on number two?
$3.60 * (2/6) = $1.20
Thank you for explaining this. I believe I understand the problem for number two a little bit better.