1.) At what temperature will the rate constant for the reaction H2 + I2 to 2HI have the value 5.2×10−3 M^{-1}s^{-1}? (Assume k=5.4 *10^{-4}M}{-1)s}^{-1} at 599 K and k=2.8 * 10^{-2}M}^{-1}s}^{-1} at 683 K.)
2.)For the first-order reaction
N2O5 to 2NO2 + 1/2O2
t_{1/2}=22.5 h at 20 C and 1.5 h at 40 C.
What's the activation energy