F = m A
F = 63.0 * 4.2 Newtons
Linear momentum is
P = m V
P = 7 * 15 = 105 kg m/s
1. a 63.0-kg sprinter, starts a race with an acceleration of
4.200
m/s
2
4.200m/s2
. What is the net external force on him?
2. what is the momentum of a bowling ball that has a mass of 7 kg, a velocity of 15 m/s and an acceleration of 50 m /s^2.
1 answer